Petrinjski maron-nová odrůda z největšího kaštanového lesa v Evropě

Petrinjski maron-nová odrůda z největšího kaštanového lesa v Evropě

Pěstování kaštanů v Chorvatsku je stále v plenkách. Přestože oblíbená podzimní pochoutka u Chorvatů a tato kultura je na našem území rozšířená, nemáme tradici pěstování, ani zpracování tohoto ovoce. V posledních deseti letech je módní vysadit ořech nebo ořech. Kvůli popularizaci této produkce již v roce 2008. rok na Petříně vzniklo centrum švestek a kaštanů.

Ante Marich, odborník-ředitel Centra, řekl, že je to státní instituce pro vzdělávání dospělých, specifické zemědělské pronásledování a pronásledování související s venkovským prostorem, a to bylo založeno město Petrini, který je jediným vlastníkem. Prostřednictvím osvědčených vzdělávacích programů pro konkrétní zemědělské profese přes něj dosud prošlo více než tisíc lidí.

Výrobce / výrobce ovoce a zeleniny, vinař/ sklep, mléko džbán / сырник, ekologický zemědělec, včelař, výrobce brandy a likér, výrobce suchých produktů, to vše a mnohem víc jste se mohli dozvědět, zapíše některé z nabízených programů v centru. Studenti studijního programu Po úspěšně absolvovaných závěrečných znalostních testech zaznamenávají víru v elektronickou brožuru. V centru probíhala také vědecká činnost.

Na Bánově je největší kaštanový les v Evropě
Podle Марича, v centru bylo několik úspěšných tuzemských a evropských projektů v hodnotě přibližně 20 milionů dolarů, získaných mimo rozpočet, a mezi vědeckou prací a polohou centra existuje silná příčinná souvislost.

V oblasti Banovina se nachází největší koncentrovaný kaštanový les v Evropě. Více než 20 000 hektarů rozšiřuje oblast, kde je dominantní nebo roste v dubové a habrové komunitě, říká centrum.

Kromě velikosti plodu a vysokého procenta sušiny v ovoci byl tento strom charakterizován dřívějším zriobem a relativní odolností proti rakovině kůry. Ante a jeho kolegové mu dali pracovní jméno Petřínského Marona.

„Je to jediný strom, který jsme našli v lese. Pravděpodobně zažil nějakou přirozenou mutaci, kvůli které došlo k této velikosti plodu. Podařilo se nám ho množit a vštípit a nyní máme 1000 vysazených sazenic a začínáme proces uznávání odrůdy,“ konstatuje odborná vedoucí Centra.

Proces registrace trvá a stojí, a skládá se z komplexních analytických a byrokratické postupy stanovené platnými pravidly, a toto centrum je před uzavřením. Chorvatsko, bohužel, výrazně zaostává ve vývoji školky a vytváření vlastních druhů ovoce pro jiné evropské země. V našich školkách převažují dovážené polské, turecké, španělské, maďarské a srbské ovocné odrůdy. A cenově dostupná odrůda kaštanu je dovezená.

Současný ředitel Centra Josef Dolenský si nemůže vzpomenout na větší kaštanové plantáže na Petřínském konci. Říká, jak je dnes módní vysadit sazenice, které pocházejí z Itálie a Španělska. Často se používají odrůdy Bouche de Betizac, Marisol a Maravel. Poskytují velikost ovoce 25 g nebo více, zatímco zkrocené jsou mnohem menší. Cukrářský průmysl hledá standardizovanou velikost ovoce a semena nejsou vhodná pro komerční výrobu. „Z odrůd, které jsme koupili, se bouche de Betisac ukázal jako nejvhodnější kvůli své největší odolnosti a odrůdy Marisol a Maravel jsou náchylnější k nemocem a napadení netopýří vosy. Doporučujeme zasadit kombinovanou výsadbu 70% Bouche de Betizac spolu s ostatními jinými odrůdami, “ říká.

Jak pěstovat kaštany a potraviny s přidanou hodnotou?
Kaštan má rád slunce a podle odborníků Centra, bylo by hezké dát ho jako součást 12x12m, i když je to povoleno a hustší pro přistání s cílem podpořit zemědělskou výrobu. O výsadbu je třeba dobře pečovat, dokud se strom nezpevní a zalévání je rozhodně žádoucí.

V poslední době se také provádí mykorizace sazenic, tedy ztenčení kořenů kaštanu houbovým myceliem pro lepší účinnost kořenového systému.

V Chorvatsku jsou vysázeny hektary a hektary vlašských ořechů, nejčastěji za účelem výstavby stimulovaných ekologických plantáží. Bohužel, vlašský ořech je v nás stále méně plodný. Existují alespoň dva důvody pro to; změna klimatu a nedostatečné třídění. Častý nástup mrazů na konci jara poškozuje květenství vlašských ořechů.

Odrůdy, které rostou v Kalifornii, nejsou vhodné pro naše klimatické podmínky. Kaštan naopak kvete v červnu a vyhýbá se jarním mrazům. Kromě rakoviny kůry a osiky jsou méně známé škody na stávajících plantážích. Zavlažování a slunečné pozice zajistí kvalitní sklizeň. Josef Dolenský věří, že by to pro Banovinu mohla být jakási budoucnost.

Vysazením trysky nesmí být zkrocený kaštanový farmář odsouzen k hledání Vykupitele a zpracovatele ovoce, který dorazí za pár let. V procesu zpracování může jít sám. Na světových trzích existuje více než 250 různých náplní. Kromě oloupaného čerstvého ovoce se prodává celé sušené ovoce a čistí se v plechovkách.

Výroba marmelád, pomazánek a mouky
Marmelády a pomazánky se stávají stále populárnějšími, zatímco výroba kaštanové mouky se stává nutností kvůli chemickému složení. Konkrétně neobsahuje lepek, takže je vhodný pro osoby trpící celiakií a cukrovkou. Z mouky můžete ještě vyrobit originální nudle, ravioli plněné kaštanovým pyré, lasagne, cereálie a Ini. Kaštan se prodává v sirupu, kandovaném jako krém nebo v různých alkoholických nápojích jako základ. Šumivé pivo a různé likéry založené na obilovinách a kaštanech se stávají „in“. A zřídka ti, kteří nemají rádi kaštanové pyré.

Čína a Korea podle dostupných údajů tvoří asi 55 procent světové produkce kaštanů a to se děje i na našem trhu. Turecko a Itálie, dva státy z našeho okolí je následují. Kvůli dovozu Číny na evropský trh na Mezinárodním kongresu v Maďarsku v roce 2013. rok je určen dlouhodobým Evropským plánem kaštanu. Evropa musí realizovat své vlastní plantáže nejméně 18 000 hektarů, aby nebyla závislá na dováženém ovoci.

Bohužel, jak jsme uvedli, centrum švestek a kaštanů je před uzavřením. Problém je samozřejmě v penězích. Ale přemýšlíme, zda by nebylo užitečné na úrovni Chorvatska investovat do rozvoje oblasti Petrinja způsobem, který by investoval do dětské vědy,a tím povzbudit lidi k zemědělství a zůstat?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *