V pozdním podzimu jsou vysazeny haskap-ovocné stromy odolné vůči teplotám až do -47 ° C

V pozdním podzimu jsou vysazeny haskap-ovocné stromy odolné vůči teplotám až do -47 ° C

Huskap, modrý zimolez nebo sibiřské borůvky jsou méně známým bobulovým druhem pocházejícím z Asie. Jeho přirozená stanoviště se nachází v Rusku, Číně a Japonsku, a v poslední době se stále častěji pěstuje v Polsku a na Slovensku. Ale její popularita roste i u nás.

Vzhledem k původu a přirozenému prostředí této rostliny je třeba konstatovat, že je odolná vůči nízkým teplotám. V zimě tak zvládne až 47°C. kvete brzy a dělá to při teplotách pod 0°C, zatímco květy vydrží -10°C, píší diplomaté.ing.AGR. Štefanije Lovernčić i mr.sc. třešeň Симунович ve své práci s názvem „Хаскап nebo modrá козокровина – Sibiřský borůvky“.

Vzhledem k těmto vlastnostem může být toto ovoce pěstováno v oblastech drsného kontinentálního klimatu. Nejlépe se daří na slunečných místech, s dobře odvodněnou, ale vlhkou půdou bohatou na organické látky. Ideální pH je mezi 5,5 A 7. Rostlina však dokáže zpracovat jak chudší půdu, tak polostín, ale v takových případech slabší porod. V žádném případě netoleruje ty, kteří drží vodu po dlouhou dobu, protože dochází k hnilobě rostlin, varují tito znalci.

Tvrdí, že před výsadbou by měla být provedena dobrá příprava. Podle analýzy půdy by se mělo provádět rekultivační hnojení stagnací a minerálními hnojivy s vysokým obsahem fosforu a draslíku a mělo by se vysévat do hloubky 30 až 50 cm.

Je nutné vysadit opylovače
Výsadba se doporučuje v pozdním podzimu nebo na začátku jara s dvouletými nebo tříletými sazenicemi, které mají dobře vyvinuté tři až čtyři výhonky a dobře vyvinutý kořenový systém. Kontejner může být vyroben po celou vegetační dobu.

Tento ovocný druh se pěstuje jako keř nebo jako živý plot. Pokud se vysazují ve formě křoví, což je také nejčastější případ pěstování na plantážích, vzdálenost mezi řadami by měla být tři metry a v rozmezí asi 1,5 metru. Nicméně, pokud chcete růst ve formě živého plotu, vzdálenost by měla být jeden metr uvnitř řady. Podle autorů této práce na jeden hektar připadá 2000 až 3000 sazenic.

Zasazeny do hloubky, jak byly zasazeny do školky.

Kořen musí být naplněn hromadnou půdou, dobře stlačen a napojen, aby se vytvořil co nejlepší kontakt kořenů a půdy.

Vzhledem k tomu, že se nejedná o samovolný druh, je nutné zasadit alespoň dvě různé odrůdy dohromady a doporučení je tři až čtyři, které kvetou současně. Existují také odrůdy opylovačů, které začínají kvést dříve a kvetou po poměrně dlouhou dobu.

Jak pěstovat plantáž?
V prvních třech až čtyřech letech je nejlepší zpracovat celý povrch mechanickým způsobem, poté lze mezistupeň zpevnit a posekat a také mechanicky zpracovat.

Pro dobrý růst a vývoj křoví je nutné provést zalévání. Bush je vytvořen tak, aby byly odstraněny všechny poškozené a slabé výhonky. Jak tvrdí tito znalci, když přijde na úplný porod, jsou řezány narozené rány a jsou tak omlazeny a udržovány v kondici. Pokud se pravidelně omlazuje rezidentní období, může také zažít 30 let, uvádí se v dokumentu.

Zejména haskap má genetický potenciál pro dobrou sklizeň, což znamená, že při pravidelném oplodnění může být také realizováno. Orientační dávka hnojiva se doporučuje: 60-70 kg / ha N, 50 kg / ha P2O5 a 90 kg / ha K2O.

Tento listnatý keř může růst jeden až tři metry vysoký a 1,5 metru široký. Patří k dlouhověkým rostlinám, protože prožívá 25 až 30 let. Ovoce-podlouhlé bobule modré barvy, chuť připomínající borůvky, a zraje v květnu.

Ve třetím roce na bush porodí od jednoho a půl do jednoho kilogramu a v plném druhu může dát tři až pět kg (věk bush od 5 do 6 let) ovoce. Právě kvůli rychlému vstupu do rodu a časnému zrání se často ovoce nazývá mateřskými jahodami.

Může být konzumován v surové formě nebo je vyroben z džemu, želé, osvěžujících nápojů a také používán při vaření při přípravě pokrmů ze zvěřiny a červeného masa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *